Либерато, Лиана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Либерато, Лиана

Лијана Либерато ( англиски: Liana Daine Liberato Лијана Даин Либерато, род 20 август 1995 година, Галвстон ) - Американската актерка на кино и телевизија .

Биографија[уреди | уреди извор]

Лијана Либерато е родена на 20.08.1995 година во Галвестин, Тексас, САД.

Филмското деби на глумицата било во серијалот „ Детектив Раш “. Во САД, таа станала позната по улогата на Ени Камерон во филмот „ Доверба “ на Дејвид Швимер , кој беше објавен во ограничено издание. На 3-годишна возраст, таа започнала да игра во театарот Бродвеј Бонд, 7 години подоцна учествувала во мјузиклот момци и кукли . Таа станала широко позната по нејзината улога во филмот „ Најдоброто во мене “ [1] .

Филмографија[уреди | уреди извор]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Награда Категорија Работа Резултат
2010 година Меѓународен филмски фестивал во Чикаго Најдобра актерка Најдоброто во мене | style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
2011 година Асоцијација за критичари на филмови во Чикаго style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана[3]
Награди од женски филмски критичари style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]