Либер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Либер (латински: Liber) — божество во римската митологија, бог на плодноста, нивите и животните, пандан на грчкиот Бах (Бакхос). Всушност, тоа е староиталско божество кое го прифатиле и Римјаните. На латински, неговото име значи „слободен“, т.е. „оној кој е слободен“.

Наводи[уреди | уреди извор]