Либена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Либена
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Либена is located in Германија
Либена
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 5,38 км2
Надм. височина 82 м
Население 271  (31 декември 2006)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 03496
Портал www.libehna.de
Координати 51°43′N 12°3′E / 51.717° N; 12.050° E / 51.717; 12.050Координати: 51°43′N 12°3′E / 51.717° N; 12.050° E / 51.717; 12.050

Либена (германски: Libehna) е село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.