Либанска војна (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Либанска војна е поим којшто се употребува за означување на воените конфликти во коишто бил вмешан Либан. Такви се следниве: