Прејди на содржината

Ле Шатле на Меза

Координати: 47°58′52″N 5°37′47″E / 47.9811° СГШ; 5.6297° ИГД / 47.9811; 5.6297
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ле Шатле на Меза
Le Châtelet-sur-Meuse
Ле Шатле на Меза is located in Франција
Ле Шатле на Меза
Ле Шатле на Меза
Местоположба во регионот Шампања-Ардени
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Champagne-Ardenne" does not exist|270px|Ле Шатле на Меза во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Champagne-Ardenne" does not exist]]
Ле Шатле на Меза
Координати: 47°58′52″N 5°37′47″E / 47.9811° СГШ; 5.6297° ИГД / 47.9811; 5.6297
ЗемјаФранција
РегионШампања-Адрени
ДепартманГорна Марна
ОкругЛангр
КантонБурбон ле Бен
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Доминик Давал
Површина121,31 км2 (823 ми2)
Население (2006)2159
 • Густина0,075/км2 (0,19/ми2)
INSEE/Пошт. бр.52400 / 52400
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ле Шатле на Меза (фр. Le Châtelet-sur-Meuse) — општина во департманот Горна Марна во североисточна Франција.

Реката Меза извира во месноста Пуји ан Басињи во состав на оваа општина.

Поврзано[уреди | уреди извор]