Ле Есар (Вендеја)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ле Есар
Грб на Ле Есар
Грб
Ле Есар се наоѓа во Франција
Ле Есар
Координати: 46°46′28″ СГШ 1°13′37″ ЗГД / 46.77444445, -1.226944445
Земја Франција
Регион Лоарски Крај
Департман Вендеја
Округ Ла Рош сир Јон
Кантон Ле Есар
Површина1 56,24 km2 (2,171 sq mi)
Население (2006)2 4.832
 • Густина 0.86/km2 (2.2/sq mi)
INSEE/Пошт. бр. 85084 / 85140
Надм. висина 55 м
(прос. 100 м)

1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија.

2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ле Есар е општина во Вендеја департманот во регионот Лоара во западна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]