Ле Есар (Вендеја)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ле Есар, Вендеја)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ле Есар
Грб на Ле Есар
Грб
Ле Есар is located in Франција
Ле Есар
Ле Есар
Координати: 46°46′28″ СГШ; 1°13′37″ ЗГД / 46.77444445° СГШ; 1.226944445° ЗГД / 46.77444445; -1.226944445Координати: 46°46′28″ СГШ; 1°13′37″ ЗГД / 46.77444445° СГШ; 1.226944445° ЗГД / 46.77444445; -1.226944445
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманВендеја
ОкругЛа Рош сир Јон
КантонЛе Есар
Површина156,24 км2 (2,171 ми2)
Население (2006)24.832
 • Густина0.86/км2 (2.2/ми2)
INSEE/Пошт. бр.85084 / 85140
Надм. висина55 м
(прос. 100 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ле Есар е општина во Вендеја департманот во регионот Лоара во западна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]