Ле Дируј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ознаки
Службен назив: Les Écréhous & Les Dirouilles, Jersey
Прогласено:2 февруари 2005
Број1455[1]
Местоположба на Ле Дируј

Ле Дируј (француски: Les Dirouilles, нормандски: Les Dithouïl'yes) - низа карпи на североисток од Џерси.[2]

Тие имаат голем спектар на имиња и се познати како Ле Пјер (Les Pièrres) (Kарпите).[3]

На 2 февруари 2005 година, Ле Дируј заедно со Екреу го добиле статусот на рамсарско место.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Les Écrehous & Les Dirouilles, Jersey“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
  2. „Les Dithouïl'yes – Les Dirouilles“. members.societe-jersiaise.org.
  3. R RamsarLesEcrehousManagementPlan (size 1Mb) DM 02022012.pdf
  4. „Les Écrehous & Les Dirouilles, Jersey“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 28 јули 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]