Леќа (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леќа
Леќа (Lens culinaris)
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Скриеносеменици
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Потсемејство: Глушини
Род: Леќа
Mill.
Видови [1]

Леќа (науч. Lens) — род растенија од семејството на бобовите (Fabaceae) познато по зрната кои се користат во исхраната. Опфаќа четри вида на мали исправени или ползечки билки со перјести листови, мали, слабо забележливи бели цветови и мали сплеснати мешунки. Најзастапена во исхраната е прехранбената леќа (Lens culinaris).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]