Лејља Аџаметова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лејља Аџаметова

Лејља Аџаметова (украински: Лейля Аджаметова, кримскотатарски: Leylâ Acametova; родена 9 март 1994 година во Узбекистан) — Украински спортист со кримскотатарски потекло[1]. Шампион и медалист на Летните параолимписки игри. Шампион на Украина. Кандидат за мајстор на спорт на Украина.

Таа е родена во Узбекистан. Во 1999 година, таа се преселила на Крим со своето семејство.

Со атлетика се занимава од 11-годишна возраст. Таа тренира во Харковскиот регионален центар за физичка култура и спорт за инвалиди „Инваспорт“.[2]

Извори[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кримська татарка Аджаметова представила Україну на Паралімпіаді у Токіо“. 31.08.2021. Архивирано од изворникот на 12 февруари 2022. Посетено на 12.02.2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. „Архівована копія“. Архивирано од изворникот на 12 ноември 2019. Посетено на 16 ноември 2019.