Лејпонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лејпонски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници(650 во 1977 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3lek

Лејпонскиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на островите Хауваи, Ндрило и Питјилу во близина на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Лејпонски јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]