Прејди на содржината

Лештарки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лештарки
Обична лештарка (Tetrastes bonasia)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Кокошковидни
Семејство: Фазани
Потсемејство: Тетреби
Род: Лештарки[1]
Keyserling и J. H. Blasius, 1840
Видови

обична лештарка (Tetrastes bonasia)
црнограда лештарка (Tetrastes sewerzowi)

Синоними

Bonasa

Лештарките (науч. Tetrastes) се род на птици од потсемејството на тетребите (Tetraoninae). Родот има два вида:

Живеат во шуми со барем извесна застапеност на четинари во посвежите подрачја на северната полутопка.

Во Македонија живее обичната лештарка.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Питерсон, Алан П. „Птици во светот — Тековни научни имиња на птиците“. Посетено на 20 јули 2009. (англиски)
  2. Некритички список на птиците во Македонија - Македонско еколошко друштво