Прејди на содржината

Летисија де Ојуела

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ирма Летиција Силва де Ојуела (20 август 1935 - 23 јануари 2008) била историчар од Хондурас .[1]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Ирма Летиција Силва де Ојуела е родена на 20 август 1935 година, во Тегусигалпа . Таа била ќерка на Леонидас Силва Ваљадарес и Берта Родригес Дурон. Таа се омажила за Феликс Ојуела во 1956 година. Имаа шест деца. Додека го придружувала сопругот во неговата дипломатска мисија, таа ја искористила можноста да студира во Мадрид и Рим.

Кариера[уреди | уреди извор]

Студирала на Институтот во Тегусигалпа каде ја завршила својата теза на диплома за наука и писма за историјата на колонијалната уметност во Хондурас. Подоцна се стекнала со диплома по правни и општествени науки на Националниот автономен универзитет во Хондурас.

Таа се запознала со писателот Оскар Акоста, со кого ја основала издавачката куќа Нуево Континенте и била задолжена за галеријата Лео.[2]

Таа исто така била член на Фондацијата за Музејот на Хомбре Хондурењо.

Нејзината работа главно е ориентирана кон промоција на културата, пластичната уметност во Хондурас и социолошкото проучување на жените во нејзината земја. Меѓу нејзините многубројни научни дела, таа ја напишала книгата El Naif en Honduras .

Работа[уреди | уреди извор]

 • Notas sobre Рамон Роза (1968), во соработка со Рамон Окели
 • Забелешка за историјата на еволуцијата на Мујер во Хондурас (1989)
 • Cuatro hacendadas del siglo XIX (1989)
 • Историја минимум на Тегуцигалпа види на патроните на празниците на покровител на Сан Мигел во дел од 1680 година на завршницата на XIX (1989)
 • Fe/ riqueza y poder. Antología crítica de documentos para la historia de Honduras (1992)
 • Хосе Мануел Гомес [sic], pintor criollo (1992)
 • Mujer, Familia y sociedad: una aproximación histórica (1993)
 • Рамон Роза: plenitudes y desengaños (1994);
 • Religiosidad популарна. Раиз де ла идентидад Хондурења (1996)
 • Dos siglos de amor (1998)
 • Де Сантос и Пекадорес. Un aporte para la historia de las mentalidades (1999)
 • De la corona a la libertad (2000)
 • La Virgen María en la plástica hondureña (2000)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.latribuna.hn/news/50/ARTICLE/26250/2008-01-25.html[мртва врска][мртва врска]
 2. "Leticia de Oyuela, Heroína de la cultura hondureña, "Diario El Heraldo de Honduras", April, 2014