Летечка чинија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија на наводниот НЛО настала во Њу Џерси, 1952 година.

Летечка чинија (англиски: Flying saucer) е име за неидентификуван летечки објект во облик на диск или чинија кои ја направиле новинарите на основа на исказ на пилотот Кенет Арнолд кој наводно видел такви летала на 24 јуни 1947 година.

Тој термин многу е користен во медиумите до раните 1950-тите, кога на иницијатива на полковникот Едвард Ј. Рупелт, шеф на Пројект на Сината книга, го промовирал изразот НЛО сè со цел да се означат небесните феномени во различни облици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Heyneck, Dave R.. стр. 35.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]