Леополд IV (војвода на Австрија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леополд IV
Роден(а)ок. 1371
Виена
Починал(а)3 јули 1411
Виена
Благородно семејствоХабсбуршка династија
Сопружник(ци)Катарина Бургундска
ТаткоЛеополд III
МајкаВиридис Висконти

Леополд IV (германски: Leopold IV der Dicke, роден околу 1371 во Виена - починал на 3 јули 1411 во Виена[1]) — владетел од Хабсбуршката династија како војвода на Австрија (1386—1411), војвода од Штаерска, војвода од Корушка и војвода од Крањска (1386—1396), гроф од Тирол (1386—1406).

Рани години[уреди | уреди извор]

Леополд IV бил син на војводата Леополд III и Виридис Висконти. Во 1386 година неговиот татко бил убиен во Битката кај Семпах. Нивниот чичко Албрехт III[2] ги управувал териториите на нивниот татко бидејќи Леополд, заедно со неговите браќа Вилхелм, Ернест и Фридрих биле малолетни.

Управување[уреди | уреди извор]

По конфликтот и по склучувањето на договор во Холенбург со неговиот братучед Албрехт IV, Леополд од 1396 година станал војвода на Горна Австрија (Тирол и Предна Австрија). По смртта на неговиот брат Вилхелм тој од 1406 до 1411 година бил регент во Виена на неговиот малолетен внук Албрехт V во Виена, идниот римско-германски крал.

Семејство[уреди | уреди извор]

Леополд во 1393 година се оженил за Катарина Бургундска, ќерка на војводата Филип Храбриот од Бургундија и неговата сопруга грофицата Маргарета. Тие немале деца.

Негов наследник во Тирол станал брат му Фридрих. Неговата вдовица во 1414 година се оженила за Максимилијан Смасман фон Раполтштајн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Early Habsburg“. European Heraldry. Архивирано од изворникот на 2011-05-26. Посетено на 26 April 2011.
  2. Franz von Krones: Leopold IV. (Herzog von Österreich, Steiermark, Kärnten und Krain). In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 18, Duncker & Humblot, Leipzig 1883, S. 395–398.
Леополд IV (војвода на Австрија)
Роден(а): 1371 Починал(а): 3 јуни 1411
Претходник
Леополд III
Војвода од Штаерска
Војвода од Корушка
Војвода од Крањска

1386–1411
со
Вилхелм, ]] until 1406
Наследник
Фридрих