Леон ван дер Торе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леон ван дер Торе
Leon van der Torre
Leon van der Torre 2011.JPG
Роден18 март 1968
Ротердам, Холандија
ЖивеалиштеЛуксембург, Луксембург
ДржавјанствоХоланѓанец
Полињамултни-агентни системи, деонтичка логика, вештачка интелигенција
УстановиЛуксембуршки универзитет
Докторски менторЈао-Хуа Тан
Познат понормативни мулти-агентни системи

Лендерт (Леон) ван дер Торе — професор по информатика при Луксембуршкиот универзитет и шеф на одделот за компјутерски науки и комуникации. Леон ван дер Торе врши истражување во областа на нормативни мулти-агентни системи и деонтичка логика. Основач е на лабораторијата за роботика на Луксембуршкиот универзитет.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ван дер Торе ги завршил докторските студии на Ротердамскиот универзитет Еразмус, Холандија, во 1997 година. После повеќе места во Холандија, Франција и Германија станал професор по компјутерски науки на Луксембуршкиот универзитет во 2006 година. Во периодот од јануари до јули 2013 година предавал на Универзитетот Станфорд. Во 2015 година станал почесен член на ECCAI.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]