Прејди на содржината

Леонард Хофстадер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Д-р Леонард Лики Хофстадер, — измислен лик на телевизиската серија на “CBS”, “The Big Bang theory”, толкуван од глумецот Џони Галецки. Леонард е експериментален физичар, кој дели стан со колега и најдобар пријател д-р Шелдон Купер (Џим Парсонс). За неговото портретирање, Галецки беше номиниран за Еми награда и Златен глобус во 2011 година. Пени (Кејли Куоко) му е сосетка на Леонард, како и негов главен љубовен интерес, и надразнување на романтиката помеѓу нив е една од движечките сили во серијата.

Создавање и кастинг

[уреди | уреди извор]

Леонард е именуван по глумецот / продуцент Шелдон Леонард, и добитник на Нобеловата награда за мир Роберт Хофштатер

Од Џони Галецки првично беше побарано да ја игра улогата на Шелдон Купер, но Галецки помислил дека ќе биде "подобро прилагодени" за ликот на Леонард. Лични особини

По потекло од Њу Џерси и дипломирал на Универзитетот Принстон, Леонард работи како Калтекски експериментален физичар, главно работи со ласери, и дели стан со колегата Шелдон Купер во Пасадена, Калифорнија. Обично може да се види во карактеристично црни дебели врамени очила, ниски црни Converse All Stars патики, неутрална боја на јакни, кафеави панталони, и маици со тематика од физиката. Пени се обиде да го промени неговиот начин на облекување, но немаше успех. По запознавање на Прија, тој се префрла на маици, елеци и темни панталони. Откако таа заминува за Индија, тој се навраќа назад во неговата оригинална облека.

Иако Леонард се чувствува удобно дома со неговите колеги-бубалици, тој сака да биде подруштвен. Меѓу главните ликови, тој обично има најмногу интеракција со поединци што не се бубалици . Веднаш го привлекува Пени, и сака да оди со неа на состанок.

Во раните епизоди, Леонард не сака Пени да знае за сите неговите рекреативни активности , затоашто тој не сака таа да го гледа како бубалица. Иако е бубалица според повеќе дефиниции, тој е помалку друштвено смотан отколку Шелдон (кој не е способен да ги сфати општествените норми и често ги презира), Раџеш (кој не е во можност да разговарате со жени, освен ако не е под дејство на алкохол или лекови за анти-анксиозност), и Хауард (кој често се гледа како морничав кога е во прашањефлертувањето со жени). Леонард, исто така, може да свири на виолончело. И покрај неговите обиди да не изгледа како бубалица, Леонард поседува, меѓу другото, и Star Wars хигиенски производи, реквизит од еден прстен, експанзивна колекција на Супермен стрипови (и носи Кларк Кент- очила. Во почетокот на серијата, Леонард се обиде да се ослободи од неговата колекција за да ја импресионира Пени со неговата зрелост. Сепак, тој се премисли кога виде дека Пени излегува со друг маж. Затоа што тој живее со Шелдон многу години, Леонард знае подобро за него отколку другите негови колеги. Леонард и објаснува на Пени дека тој се преселил и покрај тежината на живеењето со Шелдон, бидејќи киријата била толку разумна. Набрзо откако Леонард се преселил, Шелдон забележал неправилности во експериментот спроведен од Леонард , Раџеш и Хауард направени во мешање на ракетно гориво и успеал да спречи катастрофа , го земал горивото и го ставил во лифтот од зградата. Како резултат на експлозијата лифтот е оневозможен, со што се објаснува зошто лифтот не работи време на траењето на серијата. Леонард објаснува дека Шелдон, и покрај неговата тенденција да се отуѓи од другите, одлучил да не го информира надзорникот на зградата Леонард е одговорен за штетата.

Леонард често се наоѓа себеси како го објаснува однесувањето на Шелдон или служи како посредник помеѓу него и други луѓе во многу ситуации. На пример, кога Пени и Шелдон се вклучени во жестока расправа, Леонард го даде телефонски број од мајката на Шелдон, на Пени, за да го искара нејзиниот син за своето однесување, и со тоа се става крај на расправијата.

Примарната здравствена грижа на Леонард е неговата нетолеранција на лактоза, добива гасови ако јаде било какви млечни производи. Леонард носи очила, бидејќи е кратковид, и не може да види без нив. Во една пригода, кога очилата ќе му се скршат во кино, тој мораше да се врати во својот стан и да ги земе своите резерви очила. Со цел да се избегне контаминација од страна на болните Шелдон и Пени, кои ги негуваше, Хауард и Раџеш му помогнаа да се движи низ дневната соба со користење на шлем со камера. Леонард изјави во една епизода дека тој страда од апнеја при спиење. За време на неговата врска со Лесли Винкл, тој кажува дека многу членови на неговото семејство починале од болести на срцето и на тој начин тој има генетска склоност.

На неколку наврати во шоуто, Шелдон, исто така, вели дека на Леонард му се лоши при патување, освен ако тој не седи на предно седиште. Во четвртата сезона, беше откриено дека Леонард има астма.

Семејство

[уреди | уреди извор]

Сите членови на семејството на Леонард се научници, освен неговиот помлад брат Мајкл, кој е професор по право на Харвард.

Мајката на Леонард, д-р Беверли Хофстадер, е психијатар и невролог. Таа има речиси идентично однесување со Шелдон, вклучувајќи строг говор, недостаток на општествени конвенции, и внимавање на детали, и таа е главно одговорна за тешкото детство на Леонард. Шелдон и Беверли имаат пријателски односи, и тие споделуваат детали од своите животи. Леонард се вознемирува поради фактот што маја му споделува повеќе детали со Шелдон, отколку со него.Една вечер таа ќе го бакне Шелдон, но ќе сфати дека нема романтични чувства за него.

Поради својата мајка, Леонард како дете никогаш го нема прославено својот роденден и кога го посетувала не била импресионирана од неговото неоригиналено истражување. Леонард и открива на Пени дека тој изградил " машина за гушкање " кога бил млад, со цел да компензира за недостатокот на љубов од својата мајка. Тој понатаму вели дека и неговиот татко се користел со оваа направа. . Беверли, исто така, го омаловажува Леонард укажувајќи му дека неговиот брат и сестра се поуспешни во нивните области отколку што е. Братот на Леонард, Мајкл, е професор на Харвард и е најмладиот ангажиран судија во историјата на Њу Џерси, и неговата постара сестра е врвен медицински истражувач која работи со гибони за да најде лек за дијабетесот. Леонард исто така не го сака Божиќ, наместо подароци морал да му ја предаде семинарската на Дедо Мраз, и во рок од шест години, никогаш не добил повеќе од три плус, што според Шелдон е подарок.

Татко на Леонард е накратко споменат како антрополог. Шелдон открива дека средното име на Леонард ", Лики", доаѓа од познатиот археолог Луис Лики, со кого таткото на Леонард работел. Леонард е засрамен од неговото средно име и хумористичните конотации кои често се споменуваат. Очигледно неговиот татко не бил многу приврзан кон него. Иако малку се знае за поширокото семејство на Леонард, направени се неколку наводи за тоа . Во првата епизода, Шелдон и Леонард разговараат за бабата на Леонард, која ги посетила за Денот на благодарноста претходната година. Таа има Алцхајмерова болест и очигледно "имале една епизода" за време на нејзината посета, која резултирала со неа соголување. При првата посета на Беверли, таа му кажува на Леонард дека неговиот чичко Флојд починаа, што многу го вознемирува (според него, Флојд бил единствениот член на семејството, кој му се допаѓал). Леонард, исто така, има неколку други чичковци, за кои Шелдон вели дека се многу ќелави, а кога ќе се соберат заедно, тие изгледаат "како пола табла јајца."

Леонард има коефициент на интелигенција од 173, и имал 24 години кога го добил својот докторат од Универзитетот Принстон. Д-р Хофстадер добил дисертација на годината,награда за неговиот докторат врз експериментални честички во физиката. Леонард е одгледан со цел да се претвори во чудо од дете, и надарен научник со импресивни познавања од областа на теоретската физика. Неговата работа како експериментален физичар често вклучува употреба на ласери, како што е хелиум-неонскиот ласерс или слободен-електронски ласер, и неговиот истражувачки теми варирале од Бозе-Ајнштајн кондензати и фондации на квантната механика до меки космички зраци на нивото на морето и развој на ракетните горива. Леонард прави експерименти со цел да се докажат теориите, но, според циничниот и егоистичниот теоретичар Шелдон, неговата работа е главно дериватна и со тоа небитна. Иако обидите на Леонард да се негира постоењето на темната материја беа изнесени на расправа од страна на друг физичар, Леонард помогна да се зацврстат доказите за постоење на хипотетичка материја, а беше поканет како главен говорник на тематска конференција од страна на Институтот за експериментална физика за неговато успешно истражување на супер материите.

Леонард беше безнадежно привлечен кон Пени неколку секунди откако ја запозна. Неговиот занес со Пени станува главна сила којашто ја движи серијата во текот на првата сезона. До крајот на првата сезона, Леонард конечно успева да прашам Пени да излезат заедно, и тие го имаат својот прв состанок. Потоа, раскинуваат, бидејќи Пени чувствува дека не е толку паметна како што би сакал Леонард .

Покрај Пени, Леонард се гледал само со неколку други жени. Еден од поранешните девојки на Леонард што е спомената во неколку наврати е Џојс Ким, која не се појавува сè до третата сезона. Пријателите на Леонард во многу наврати се присетуваат дека тие биле заедно само 27 дена, по што Џојс, која што подоцна откриваат дека е шпион, избегала во Северна Кореја.

Првично,по заклучокот дека Пени не е за него, Леонард го сврте вниманието кон колешката научник Лесли Винкл. Кога Леонард првпат ја праша Лесли таа го одби, и неговите понатамошни односи со неа се покажаа само како краткотрајни секс средби што се случуваат само за да го задоволат либидото на Лесли.

Во втората сезона, Леонард започнува стабилна врска со лекарката д-р Стефани Барнет. Иако врската се одвива добро, дури и заработуваат одобрение од Шелдон , Леонард се чувствува непријатно со Стефани и врската завршува.

Во една друга прилика, кога мајката на Леонард беше во посета, тој и Пени беа многу блиску до секс, но Леонард го уништи моментот, сугерирајќи дека тие ги закопувале своите проблеми со нивните родители , со тоа, навредувајќи ја Пени. При крајот на втората сезона, кога Леонард, Шелдон, Хауард иРаџеш треба да заминат за научна експедиција на Северниот Пол на три месеци, Пени изразува тага, и сакаат тој да не ја напушти земјата.

Во почетокот на третата сезона, Леонард и Пени конечно почнуваат романтична врска и имаат секс за првпат. Сепак, врската завршува по осум месеци, откакако Леонард и кажа на Пени дека ја сака и и даде забелешка на нејзината неспособност да возврати, што доведе до турбуленции, кои беа експлоатирани од страна на гостинката на Вил Витон, кој се појави како измислена верзија на себеси, кој ги надбљудуваше и поттикна да раскинат на натпревар во куглање , каде што тимот на Витон играше против Леонард, Пени , Шелдон.

Кратко време по неговото раскинување со Пени, во "Стимулација Плимптон", Леонард поминува една ноќ со д-р Елизабета Плимптон (Џуди Грир), физичар на која тој се восхитува, откога Шелдон ќе ја покани да остане во нивниот стан за кратко време. Ова предизвикува некои тензии меѓу Леонард и Пени, што фрла мало осудување врз постапките на Леонард. Сепак, ги решававаат нивните чувства и нивното пријателство продолжува.

Во финалето на третата сезона, "Месечевата возбуда", по неуспешните обиди на Пени да продолжи понатамо по нејзината врска со Леонард, таа ќе се напие и ќеима има секс со него. Во утринските часови, Леонард верува дека нивниот однос е поправен, иако Пени му кажува дека сексот со него бил грешка. Ова прави вирус на нивното пријателство;. На крајот на епизодата, Леонард ќе се напие и се обидува да има секс со неа, поттикнувајќи ја Пени да го исфрли од нејзиниот стан.

Леонард, исто така, има афера со помладата сестра на Раџеш, Прија (очигледно секој пат кога таа доаѓа во градот), и покрај договорот со Хауард дека ниту едне од нив нема да се обиде да направи нешто со неа. Раџеш искажува силно неодобрување.

Во текот на четвртата сезона, станува очигледно дека Пени е уште е заљубена во Леонард. Нејасно е дали Леонард го забележува ова, иако е јасно дека тој е сè уште заинтересиран за Пени. Во "Добротворен фактор", една жена го сака Леонард во замена за голема донација на одделот за физика; тој на почетокот се противи и таа признава дека таа планира да направи донација во секој случај, по што тие поминуваат една ноќ заедно. Леонард пристигнува дома, следното утро, при што Пени ја забележува неговата "прошетка на срамот" и Шелдон мисли дека Леонард би можел да им стане жиголо на богатите дами во замена за донации.

Кога Прија се враќа, таа и Леонард започнуваат врска. Раџеш остро се спротивставува на ова, а Пени крие дека не и е пријатно кога Леонард е во врска со друга, на крајот попушта и почнува да плаче додека зборува со нејзината пријателка Ејми Фара Фаулер. Уште еднаш, Леонард е свесен за вистинските чувства на Пени. Потоа, врши притисок врз Леонард да му стави крај на неговото пријателство со Пени. Пени ќе се согласи , иако крајно неволно. Јасно е дека таа не го сака Леонард надвор од нејзиниот живот. Пени конечно решава да остане во животот на Leonard потпикувајќи и се на Прија.

На крајот на четвртата сезона, Леонард ги начекува Пени и Раџеш како излегуваат наутро од неговата соба, веднаш по наводното раскинување на Леонард и Прија, откако тој дознава дека таа се враќа во Индија. На пошетокот на петтата сезона Леонард и Прија се обидуваат да одджуваат врска на далечина преку Skype (вклучувајќи го и неуспешниот обид на сајбер секс) со тоа што Прија продолжува да се однесува со Леонард како потчинет партнер. И покрај тоа што многу сакаат да имаат секс, Леонард изјавува дека тоа е крајно непријатно во овие ситуации. Леонард подоцна оди на свадба со Ејми, и се чини дека си се допаѓаат, иако Шелдон не го одобрува ова , и му вели на Леонард: "Таа не е за тебе ... не за тебе!". Подоцна, и покрај тоа што чувствува дека тој и Прија биле заљубени и би можеле да стапат во брак, Леонард се наоѓа себеси привлечен кон стрип уметничка по име Алис. Привлечноста е взаемна, и тие дури и ќе се бакнат. Кога ќе дојде моментот да имаат секс, сепак, тој и кажува на Алис дека има девојка, со што се става крај на врската. Леонард потоа одлучува да се исповеда за неговото однесување на Прија на Скајп, но тој е шокиран кога слуша дека и Прија исто така го има измамено со нејзиниот поранешен дечко. Прија се брани со тврдењето дека и двајцата застраниле од вистинскиот пат, но Леонард ја корегира велејќи дека тој застранил малку, но таа многу. Во следната епизода, Леонард му кажува Шелдон дека нема девојка, што значи дека тој и Прија раскинале.

Пени е сè уште сама и оди на состаноци, иако кога ќе се напие , признава дека таа жали што раскинале со Леонард. Во "Орнитофобија Дифузија", Леонард и Пени одат на состанок како пријатели. Леонард одлучува дека бидејќи тие веќе не се заедно , тој може да биде искрен и не треба да плаќа за сè она што Пени го сака. Двајцата ќе западнат во караница и цела вечер ќе прават меѓусебни саботажи за да не разговараат со други луѓе во барот. Пени доаѓа до заклучок дека и се допаѓа новиот, поагресивен Леонард. Леонард го гледа ова како уште една можност да се обиде да ја добие Пени, па таа го напушта.

Во момент без размислување во "Хипотеза за рекомбинација", Леонард ја поканува Пени на состанок откако тој размислува како би било пак да се заедно . Состанокот им завршува успешно и во "Иницирање на бета тест" тие се согласуваат нивната врска да се одвива бавно . За време на нивната обновена врска Пени ги отфрла сите коментари за тоа дека ја напуштил или да се грижи за неговата верност во околина на други жени и стриптизети како во епизодата "The Stag Convergence." Откако Пени ќе предложи да имаат секс, тоа ќе ја уништи атмосферата со тоа што случајно ќе ја запроси .Подоцна ќе се сретнат, и Пени нема храброст да му каже “не” и да му раскине , како што направила пред две години, кога тој и рекол дека ја сака. Сепак, нивната врска e сè уште очигледно напната. Леонард и Пени ја завршуваат петтата сезона гледајќи како Хауард е лансиран во вселената, држејќи се за рака за да си дадат поддршка. Во почетокот на шестата сезона тој сака да ја дефинираат својата врска.

Пени конечно ја признава својата љубов кон Леонард. Пени и Леонард чудно гледаат еден во друг пред него што тргнат во спротивни насоки. Леонард беше охрабрен оп оптимистичкиот пристап на Пени. Алeкс Јенсен го поканува Леонард на вечера, што го зголемува неговото его бидејќи две убави жени се заинтересирани за него, сепак, интересот на Алекс ја прави Пени несигурна. По уште еден конфликт со Шелдон, Леонард се обидува да се пресели кај Пени, но таа сепак не е подготвена. За време на вечерата за Денот на вљубените во, Леонард повторно се обидува да ја запроси Пени и таа го пресекува. Таа признава дека е многу среќна со него, но таа, исто така, признава дека има проблеми со посветеноста , и дека бракот ја преплашува. Леонард потоа и кажува таа да го запроси, кога ќе биде подготвена.Во последната епизода од сезоната , Леонард оди во странство на работа на четири месеци и е доволно сигурен во нивната врска , и дека Пени ќе го чека.