Леонард Жута

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леонард Жута
Лични податоци
Роден на 9 август 1992(1992-08-09)(31 г.)
Роден во Гетеборг, Шведска
Држава Македонија Македонија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Волеренга Волеренга
Број 5
Младинска кариера
Västra Frölunda IF
Хекен Хекен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2015 Хекен Хекен 55 (0)
2015–2018 Риека Риека 109 (0)
2019–2020 Конијаспор Конијаспор 12 (0)
2020 Хекен Хекен 16 (1)
2020–2021 Лече Лече 23 (0)
2021– Волеренга Волеренга 43 (3)
Репрезентација
2012–2013 Македонија Македонија под 21 г. 3 (0)
2015–2018 Македонија Македонија 15 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22 април 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 12 ноември 2016

Леонард Жута (роден 9 август 1992 во Гетеборг) - македонски фудбалер со албанско потекло, играч од одбраната на Волеренга и поранешен член на македонската репрезентација.[1]

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Најчесто игра на позиција лев бек, но во период додека настапувал за Хекен играл и како централен одбранбен играч во формација со тројца и со четворица дефанзивци.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

На 31 август 2015 година, Жута го напуштил шведскиот клуб Хекен и потпишал тригодишен договор со хрватскиот прволигаш Риека.[2] На презентацијата Жута го одбрал дресот со бројот 8., и изјавил: "Клубот ми претстави интересен проект, ми се допаѓа тренинг-кампот и се радувам на оваа епизода".[3]

На 8 јануари 2019, Жута потпишал за турскиот клуб Конијаспор.[4]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во јуни 2015 година, со настапот на натрпеварот против Словачка, Жута за првпат заиграл за македонската репрезентација.[2]

Титули[уреди | уреди извор]

Хрватска Риека[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Leonard Zuta“. Svenskfotboll. Посетено на 13 April 2012.
  2. 2,0 2,1 „Леонард Жута му се придружи на Стефан Ристовски во Риека“, Дневник, година XIX, број 5855, среда, 2 септември, стр. 22.
  3. „Rijeka dovela makedonskog reprezentativca“. Goal.com. 31 август 2015. Посетено на 13 септември 2015.
  4. „LEONARD ŽUTA: Brzo smo se dogovorili, sretan sam što odlazim u Tursku“. Novi list. Посетено на 2019-01-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]