Леонардо Лео

Од Википедија — слободната енциклопедија

Леонардо Лео е роден на 5 август 1694 година, а починал на 31 октомври 1744 година, поточно тој бил запишан како Лионардо Оронзо Салваторе де Лео, а бил барокен композитор .

Леонардо Лео.

Биографија[уреди | уреди извор]

Лео е роден во San Vito degli Schiavoni (моментално познат како San Vito dei Normanni, province of Brindisi во регионот Апулија, тогашен дел од Кралството Неапол .

Станал студент на Конзерваториумот Conservatorio della Pietà dei Turchini во Неапол во 1703 година и бил ученик прво на Франческо Провензале, а подоцна и на Никола Фаго. Се претпоставуваше дека бил ученик на Питони и Алесандро Скарлати, но не можел да студира кај ниту еден од овие композитори, иако несомнено бил под влијание на нивните композиции. Неговото најрано познато дело беше света драма, L'infedelta abbattuta, изведена од неговите соученици во 1712 година.

Во 1714 година, во дворскиот театар, тој ја продуцира операта Писистрато, на која многу му се восхитуваа.

Имаше различни функции за кралската капела и продолжи да пишува за сцената, покрај предавањето на конзерваториумот. Откако додал комични сцени во Bajazette на Франческо Гаспарини во 1722 година за изведба во Неапол, тој компонирал комични опери на неаполски како La'mpeca scoperta во 1723 година и L'Alidoro во 1740 година. Неговата најпозната комична опера беше Amor vuol sofferenza (1739), попозната како La Finta Frascatana, високо пофалена од De Brosses. Тој беше подеднакво истакнат како композитор на сериозна опера, Демофонт (1735), Фарнас (1737) и Олимпијада (1737) како негови најпознати дела во оваа гранка, а сè уште е попознат како композитор на сакрална музика.

Починал од мозочен удар додека бил ангажиран во композицијата на нови арии за оживување на La Finta Frascatana . Лео беше првиот од неаполската школа кој се здобил со целосно владеење на современиот хармонски контрапункт . Неговата света музика е мајсторска и достоинствена, логична наместо страсна и ослободена од сентименталноста што е присутна во делата на Francesco Durante и Giovanni Battista Pergolesi. Неговите сериозни опери страдаат од студенило и сериозност на стилот, но во неговите комични опери тој покажува остра смисла за хумор. Неговите движења на ансамблот се духовити, но никогаш не успеале да достигнат силна кулминација.

Добар и карактеристичен пример за неговата света музика е Dixit Dominus in C, уреден од CV Stanford и објавен. Голем број песни од негови опери се достапни во модерни изданија.

Опери[уреди | уреди извор]

Драми по музика[уреди | уреди извор]

 1. Софонисба ( Неапол, Teatro San Bartolomeo, 1719)
 2. Кајо Грако (Театро Сан Бартоломео, 1720)
 3. Бајазет (1722)
 4. Тамерлано (Рим, 1722)
 5. Тимократ (Венеција, 1723)
 6. Зенобија во Палмира (Неапол, Театро Сан Бартоломео, 1725)
 7. Астианат (1725)
 8. La somiglianza
 9. L'Orismene, overo dagli sdegni gli amori (Неапол, Teatro Nuovo, 1726)
 10. Ciro riconosciuto (1727)
 11. Арген (1728)
 12. Ла зингара (интермецо, 1731)
 13. Intermezzi per l'Argene (1731)
 14. Amore dà senno (Неапол, Театро Нуово, 1733)
 15. Емира
 16. Ла клеменца ди Тито (1735)
 17. Оноре винце љубов (Неапол, Театро деи Фиорентини, 1736)
 18. Ла симпатија дел санге (1737)
 19. Siface (1737)
 20. "Amor vuol sofferenza"1739 година
 21. Festa teatrale (1739)
 22. La contesa dell'Amore e della virtù (1740)
 23. Scipione nelle Spagne (1740)
 24. "L'Alidoro" (1740)
 25. Алесандро (1741)
 26. Демофонте (1741)
 27. L'impresario delle Isole Canarie" (1741)
 28. Андромака (1742)
 29. L'ambizione delusa (Leo) 1742 година (оперска серија)
 30. Decebalo (Leo) 1743 година
 31. Вологесо (1744)
 32. La finta Frascatana (1744)

Недатирани опери:

 1. Артасерсе
 2. Лусио Папирио
 3. Аријана и Тесео (кантата театрале)
 4. "L'Olimpiade"
 5. Il matrimonio anascoso
 6. Алесандро нел'Инди
 7. Ил Медо
 8. Нитокри, регина ди егито
 9. Il Pisistrate
 10. Il trionfo di Camillo
 11. Le nozze di Psiche
 12. Ахил во Скиро

Избрани снимки[уреди | уреди извор]

 • 2002 Концерт за 4 виолини и гудачки во Д -Диригент: Рајнхард Гебел, Оркестар: Келн Музика Антиква

Ознака: Архив мајстори (наслов на дискот: италијански концерти за виолина)

 • 2001 Концерт 4 виолини и жици во D - Изведувачи: Елизабет Волфиш, Николас Крамер

Оркестар: The Raglan Baroque Players Label: Hyperion (Наслов на дискот: Наполитанците - Перголези, Дуранте, Лео)

 • 2001: 6 концерти за виолончело-Изведувач: Хидеми Сузуки, Оркестар Макото Акацу: Оркестар Ван Васенаер

Етикета: BIS (Наслов на дискот: Leo-Six Viello Concertos)

 • 2000: Così del vostro suono (Il Tionfo della Gloria), кантата Sorge Lidia la notte, кантата со виолини,

più dell'usato, кантата за соло глас и гудачки- Диригент: Козимо Пронтера Изведувач: Кристина Миатело, Оркестар Емануеле Бјанки: La Confraternita de' Musici Етикета: Tactus (Наслов на дискот: Леонардо Лео: Серенат и Кантат)

За поцелосна дискографија на Лео, видете http://www.leonardoleo.com/discography.htm Архивирано на 2 мај 2017 г. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Leonardo Leo (1694 - 1744) Compositore di Napoli“. www.leonardoleo.com. Архивирано од изворникот на 2002-10-06.
 • Питер ван Тур: Контрапункт и Партименто: Методи на настава за составување во Неапол доцниот XVIII век. 2015. 318 стр. (Studia musicologica Upsaliensia, 0081-6744; 25)ISBN 978-91-554-9197-0 [1] Архивирано на 25 мај 2022 г. .

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]