Ленка Велиновска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ленка Велиновска
Родена 15 јули 1926
Страишта, Мегленско
Националност Македонка
Позната национален деец

Ленка Велиновска (позната и под псевдонимот: Мирка; 15 јули 1926 во Страишта) — македонски национален деец.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е во Страишта, Мегленско. била активен учесник во НОД во Егејскиот дел на Македонија од 15 јули 1941 г.

Во граѓанската војна во Грција станала секретар на Окружниот комитет на АФЖ за Воденско (26 јули 1948), член на Главниот одбор на НОФ на Македонците од Егејскиот дел на Македонија (19 јануари 1948) и член на Извршниот одбор на Главниот одбор на АФЖ за Егејскиот дел на Македонија (19 април 1949).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Великов“. Македонска енциклопедија. , книга . Скопје: МАНУ. стр. стр. 260. Text "series " ignored (help)