Лениште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лениште
Црква Св. Петка во Лениште 6362.jpg

Црквата „Св. Петка“ во Лениште

Лениште is located in Македонија
Лениште
Местоположба на Лениште во Македонија
Координати 41°21′37″N 21°37′23″E / 41.36028° СГШ; 21.62306° ИГД / 41.36028; 21.62306Координати: 41°21′37″N 21°37′23″E / 41.36028° СГШ; 21.62306° ИГД / 41.36028; 21.62306
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 20059
Лениште на општинската карта
Лениште во Општина Прилеп.svg

Атарот на Лениште во рамките на општината
Commons-logo.svg Лениште на Ризницата

Лениште или Леништа — целосно раселено село во Општина Прилеп од збиен тип, се дели на одавде и оданде маало. Се наоѓа североисточно од Прилеп, десно од патот Прилеп-Кавадарци. Од 1912 година за време на Првата балканска војна селото постепено се раселувало, најчесто во Прилеп. Масовно иселување се случило во периодот од 1961 до 1971 година.

До селото води асфалтиран пат. Над самото село се наоѓа манастирот Св. Петка. Соседни села се селата Плетвар и Селце.

Порано на гребенот источно од Лениште имало орман, имало истечни води кои повремено ги движеле селските воденици. Во дворот на манастирот се наоѓаат воденички камења.

Историја[уреди | уреди извор]

Стара куќа во Лениште

Според едно предание, кое го запишал Марко Цепенков, селото Лениште го добило своето име според ленот кој го сееле жителите.[1]

Според преданијата Лениште го основале жителите на соседното раселено село Заполошко пред околу 170 години. Обработливото земјиште на Лениште во поголемиот дел се наоѓа во атарот на тоа раселено село. Во турско обработливата земја претежно им припаѓала на селаните.

Во XIX век, Лениште било село во Прилепската каза на Отоманското Царство.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Лениште се наоѓа на Дрен Планина, североисточно од градот Прилеп.

Топоними[уреди | уреди извор]

Долни мост, Караманица, Врвот, Ливада, Бели камења, Ѓупски преслап, Ѓуле, Устрелец, Манастириште, Илино, Топташ, Ѓогдере, Маркова Чешма, Чумкот, Ралев Камен, Заполшки мост, Пешкојца, Плетварска река, Требеница, Крива Река, Коњарник, Сталеа Пештера, Попова нива, Заволчец, Црквиште, Шаторов Камен, Сарика, Гробот, Бара, Корија, Шута Врба и Мал Дом.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Леништа живееле 380 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Лопатица имало 320 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

 • 1921 година — 44 домаќинства
 • 1948 година — 75 домаќинства — 442 жители
 • 1954 година — 74 домаќинства — 449 жители
 • 1961 година — 92 домаќинства — 419 жители
 • 1971 година — 66 домаќинства — 265 жители

На пописот во 1994 биле попишани само двајца жители Македонци, а на последниот попис од 2002 година во селото Леништа не биле забележани жители и оттогаш селото се смета за раселено.[4]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948442—    
1953449+1.6%
1961419−6.7%
1971265−36.8%
ГодинаНас.±%
198140−84.9%
19916−85.0%
19942−66.7%
20020−100.0%

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 380[2] 320[3] 442 449 419 265 40 6 2 0

Лениште е едно од трите избирачки места во Македонија со најмал број запишани избирачи само тројца. Дури и тие не живеат во селото, туку во Прилеп[6][7].

Родови[уреди | уреди извор]

Лениште било чисто македонско православно село, во селото имало и староседелски и доселенички родови.

Родови во селото се: Аџијовци (8 куќи), Димовци (6 куќи), Терзиовци (4 куќи), Анѓелевци (4 куќи), Апостоловци (2 куќи) Кочовци (2 куќи), Трајковци (1 куќа), Трпчевци (8 куќи) и Будевци (5 куќи) доселени се од соседното сега раселено село Заплошко, во родот Будевци се знае следното родословие: Ѓоргија (жив на 84 г. во 1950-тите) Петре-Ристе-Јовче-Трпе, предокот кој се доселил; Стојановци (10 куќи), Богојевци (7 куќи), Шишковци (3 куќи) и Митревци (2 куќи) некогаш биле еден род, доселени се од мариовското село Вепрчани; Белушани (11 куќи) доселени се од сега албанското село Белушино кај Крушево, доселени се во 1878 година, дошол Стојче со неговите 5 синови; Домазетовци (1 куќа) најмлад род во селото, потекнуваат од домазет доселен од селото Беловодица.[8]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1425 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 4 гласачи.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Црквата Св. Петка во истоимениот манастир во село Лениште, Прилепско
Спомен-обележје Карпалак, во Лениште, во знак на почит кон учесниците во воениот конфликт 2001-2002 во Република Македонија[11][12]
 • Селската црква е посветена на Св. Атанас, изградена е пред околу 100 години. Покрај црквата се наоѓаат и гробишта.
 • Манастир Св. Петка, во чиј состав се наоѓа црквата посветена на Св. Петка. Иконите во манастирот ги има изработено Благоја Атанасоски[13].
 • На патот кој води од селото до манастирот Св. Петка во август 2005 поставена е спомен плоча од страна на МО на РМ (инженериски полк) по иницијатива на здружението на резервни воени обврзници.

Настани[уреди | уреди извор]

Селскиот панаѓур е на Св.Атанас „Летен“.

Акција за пошумување[14].

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. К. Цепенков, Марко (1989). Македонски народни приказни. 5. Скопје: Македонска книга. стр. 133. ISBN 8636900425.
 2. 2,0 2,1 Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр.244.
 3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 148-149.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 6. Канал 5[мртва врска], Најмало и најголемо избирачко место, 31.05.2008
 7. А1 телевизија, Во Македонија има 145 сосема испустени села, 13.04.2005
 8. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. Вечер, ОДБЕЛЕЖАНА ШЕСТГОДИШНИНАТА ОД КОНФЛИКОТОТ КАЈ КАРПАЛАК, 9.08.2007
 12. Здружение на резервни воени обврзници 2001-2002 Архивирано 2 октомври 2010 г., РЕАЛИЗИРАНИ ПРОЕКТИ И АКТИВНОСТИ, пристапено на 05.04.2010
 13. Нова Македонија[мртва врска], Живописувањето е божји дар, пристапено на 05.04.2010
 14. Министерство за животна средина и просторно планирање[мртва врска], Акција за пошумување во с. Лениште - Прилеп, 25.09.2005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]