Ленденфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ленденфелд
Ленденфелд на интерактивна карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.3,192 м
Координати43°33′37″ S; 170°10′10″ E / 43.560142° ЈГШ; 170.169453° ИГД / -43.560142; 170.169453Координати: 43°33′37″ S; 170°10′10″ E / 43.560142° ЈГШ; 170.169453° ИГД / -43.560142; 170.169453
Географија
МестоЈужен Остров,
Нов Зеланд
Матичен венецЈужни Алпи
прикажани се планината Силберхорн, планината Тасман, планината Ленденфелд и планината Хаст

Ленденфелд (англ. Mount Lendenfeld) е шестата највисока планина во Нов Зеланд, и се наошѓа во националниот парк Аораки/Кукова Планина.

Планината се издига 3192 м во височина и се наоѓа недалеку од самата Кукова Планина, и обично се искачува преку Фоксовиот Ледник. При поволни услови, искачувањето е релативно лесно.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Bell, James Mackintosh. „The Heart of the Southern Alps, New Zealand“. The Geographical Journal: 181. Посетено на 30 октомври 2008.
  • O'Donnell, E. J. „Du Faur, Emmeline Freda (1882 - 1935)“. Australian Dictionary of Biography, Online Edition. Australian National University. ISSN 1833-7538. Посетено на 30 октомври 2008. she conquered ... Mount Lendenfeld (3192 м, второ искачување).