Ленденфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ленденфелд
Највисока точка
Надм. вис.3,192 м
Координати43°33′37″ S; 170°10′10″ E / 43.560142° S; 170.169453° E / -43.560142; 170.169453Координати: 43°33′37″ S; 170°10′10″ E / 43.560142° S; 170.169453° E / -43.560142; 170.169453
Географија
МестоЈужен Остров,
Нов Зеланд
Матичен венецЈужни Алпи

Ленденфелд (англ. Mount Lendenfeld) е шестата највисока планина во Нов Зеланд, и се наошѓа во националниот парк Аораки/Кукова Планина.

Планината се издига 3192 м во височина и се наоѓа недалеку од самата Кукова Планина, и обично се искачува преку Фоксовиот Ледник. При поволни услови, искачувањето е релативно лесно.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Bell, James Mackintosh. „The Heart of the Southern Alps, New Zealand“. The Geographical Journal: 181. Посетено на 30 октомври 2008.
  • O'Donnell, E. J.. "Du Faur, Emmeline Freda (1882 - 1935)". Australian Dictionary of Biography, Online Edition. Australian National University. ISSN 1833-7538. http://www.adb.online.anu.edu.au/biogs/A080373b.htm. Retrieved 30 октомври 2008. "she conquered ... Mount Lendenfeld (3192 м, второ искачување).".