Лена Гинтер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Објава на победникот на ЕП во 2012 година

Лена Гинтер (германски: Leena Günther, Келн, 16 април 1991) е германска атлетска репрезентативна. Таа се натпреварува во спринтерските дисциплини, а во националниот тим, покрај поединечните дисциплини, таа е член на штафетот 4 х 100 м.[1]

Спортска кариера[уреди | уреди извор]

Таа започнала да се занимава со атлетика во 2002 година на 11 години. Кариерата на спринтовите ја започнала во Келн. Во 2008 година, Лена Гинтер била германскиот Б-млад шампион на 100 метри. На Европското првенство 2011, била втора на 100 метри.

Во нејзиниот прв натпревар на Европското првенство во Хелсинки, таа освоила злато, во тим составен од: Лена Гинтер, Ана Кибис, Татјана Лофамаканда Пинто, Верена Зајлер . По овој успех, истата година таа учествувала на Олимписките игри во Лондон и била петта..

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

  • 100 м: 11.33 с, 27 јули 2012 година Вајнхајм
  • 200 м: 23.15 с, 28 мај 2012 година Стразбур
  • 60 м / сала: 7.32 с, 27 февруари 2010 година во Карлсруе

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]