Лемурија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лемурија може да се однесува на:

  • Лемурија (континент) — даденото име на земјена маса под Индискиот Океан за која се сметала порано дека била континент.
  • Лемурија (фестивал) — во римјанската религија, име на празник на кој се вршело гозба и се истерувале злите духови на мртвите од домовите.