Лемба (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лемба
Lembá
округ
Местоположба во државата.
Местоположба во државата.
Координати: 0°21′N 6°30′E / 0.350° СГШ; 6.500° ИГД / 0.350; 6.500Координати: 0°21′N 6°30′E / 0.350° СГШ; 6.500° ИГД / 0.350; 6.500
ДржаваСао Томе и Принсипе
ПокраинаПокраина Сао Томе
СедиштеНевес
Површина
 • Вкупна229 км2 (88 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно10.696
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC (UTC+0)

Лемба е округ во Сао Томе и Принсипе. Округот има околу 9.800 жители и вкупна површина од 229 км2, што го прави втор по големина во државата. Округот се наоѓа во покраината Сао Томе. Административен центар на округот е Невес.

Демографија[уреди | уреди извор]

Историска демографија

  • 1940 6,885 (11.4% од вкупното население)
  • 1950 6,196 (10.3% од вкупното население)
  • 1960 6,196 (9.7% од вкупното население)
  • 1970 6,206 (8.4% од вкупното население)
  • 1981 7,905 (8.2% од вкупното население)
  • 1991 9,016 (7.7% од вкупното население)
  • 2001 10,696 (7.8% од вкупното население)

Населени места[уреди | уреди извор]

Во округот се наоѓаат следните населени места:

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Округот има училишта, стадион, цркви, плажи, мало пристаниште и мал плоштад.

Поврзано[уреди | уреди извор]