Лелејски јазик (Папуа Нова Гвинеја)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на името, видете лелејски јазик.
Лелејски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници(1,300 во 1982 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3lle

Лелејскиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја. Зборовниот редослед во јазикот е подмет-прирок-предмет.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Лелејски јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]