Ликурешка тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лекурешитска тврдина)
Прејди на: содржини, барај
Ликурешка тврдина
Kalaja e Lëkurësit
Општи податоци
Град Саранда
Земја Албанија

Ликурешка тврдина (албански:Kalaja e Lëkurësit)) — тврдина која се наоѓа во Саранда, во Албанија. Се смета дека тврдината била изградена во 1537 година. Се наоѓа на врвот на планината во градот Саранда. Објектот има квадратна форма со две кули. Во почетокот, објектот служел за иследување на морето. Денеска, објектот претставува туристика атракција на Албанија, и во самиот склоп на објектот се наоѓа ресторан.