Лекбибај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лекбибај
Област Албанија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лекбибај — село во Албанија. Селото се наоѓа во областа Тропоја.

Историја[уреди | уреди извор]

Од селото Лекбибај се доселени и иселени многу фамилии од 1892, како фамилијата Бушати кои дошле од селото Неполе, Косово.

Името на селското училиште е Тинка Курти, по познатата албанска глумица.

Географија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото има 2,718 жители, Албанци.

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]