Ледник Росег

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ледникот Росег е 4 км долг ледник (2005) сместен во венец Бернина, во Вал Росег (Граубинден) во Швајцарија. Во 1973 година имал површина од 8,52 км2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]