Ледник Овеч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ледник Овеч
Smith-Island-location-map.png
МестоОстров Смит
Јужни Шетландски Острови
Координати62°57′45″S 62°26′40″W / 62.96250° ЈГШ; 62.44444° ЗГД / -62.96250; -62.44444
Должина3,7 км
Дебелинанепознато
ЗавршетокНиколов Залив
Состојбанепознато
Топографска карта на островот Смит.

Ледник Овеч (бугарски: ледник Овеч;62°57′42″S 62°26′40″W / 62.96167° ЈГШ; 62.44444° ЗГД / -62.96167; -62.44444) — ледник долг 3,5 km на островот Смит, Јужните Шетландски Острови што ги исцедува југоисточните падини на венецот Имеон југоисточно од Дриновиот Врв и источно од врвовите Попова Седловина и Севлиевски Врв. Се наоѓа југоисточно од ледниците Ветрино и Јабланица и североисточно од ледникот Криводол и се влева исток-југоисток во Николов Залив на Бојдовиот Теснец. Бугарско рано мапирање во 2009 година. Ледникот е именуван по средновековната тврдина Овеч во североисточна Бугарија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Карти[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Југоисточната страна на островот Смит од Осмарскиот Теснец