Прејди на содржината

Ледник Алалин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ледникот Алалин е 6 км долг ледник (2005) сместен во Пенинските Алпи во близина на Алалинхорн во кантонот Вале во Швајцарија. Во 1973 година имал површина од 9,9км2. Ледникот се граничи на запад со Алалинхорн, Римпфишхорн и Стралхорн. Не треба да се меша со ледникот Феи кој се наоѓа на северното крило на Алалинхорн.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]