Ледериц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ледериц
Градски дел во Барби
Ледериц is located in Германија
Ледериц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 52 м
Население 241  (31 декември 2006)
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39240
Повик. бр. 039294
Местоположбата на Ледериц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Ледериц во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°53′3″N 11°57′15″E / 51.88417° N; 11.95417° E / 51.88417; 11.95417Координати: 51°53′3″N 11°57′15″E / 51.88417° N; 11.95417° E / 51.88417; 11.95417

Ледериц (германски: Lödderitz) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.