Левен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Левен
Βασιλούδι
Левен is located in Грција
Левен
Левен
Местоположба во областа
Левен is located in Лагадина (општина)
Левен
Местоположба на Левен во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°37′N 23°11′E / 40.617° N; 23.183° E / 40.617; 23.183Координати: 40°37′N 23°11′E / 40.617° N; 23.183° E / 40.617; 23.183
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000148000000148 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно681
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Левен (грчки: Βασιλούδι, Василудион, до 1927 Λέβεν, Левен)[2] — село во Општина Лагадина во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 33 километри од Солун помеѓу Лагадинско поле и Бешичко Езеро. Селото се наоѓа на надморска височина од 681 метар.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 19 век Сирачево е село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманското Царство. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во Цариград во 1878 година и статистиката на машкото население од 1873, селото се состоело од 18 семејства со 76 жители Грци[3]. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 125 жители Грци[4].

Селото било под влијание на Цариградската патријаршија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живеале 90 Грци[5].

Во текот на Втората балканска војна, селото било окупирано од страна на грчките војски[6]. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 25 жители, додека на пописот од 1920 година, во селото биле евидентирани 72 жители. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд. Во 1927 година, селото било прекрстено во Василудион.[7]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото броело 421 жител.[8], додека во 1940 година селото броело 705 жители.

Селото во пописот од 1951 година броело 774 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 776 жители, во 1971 година имало 633 жители, во 1981 година имало 646 жители, додека во 1991 година имало 702 жители[9]. Денеска, населението на селото е 681 жител според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 705 774 776 633 646 702 681 /
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Βασιλούδι
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 152-153.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 168.
  5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 196-197
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II. Скопје: Институт за национална историја. стр. 107.
  7. Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971
  8. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928
  9. Folketeljing 2011, revidert