Лева Река (Преспанска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лева Река (Преспанска) — река во Македонија. Реката тече наоѓа меѓу планиантаБигла и Плакенска Планина, десно од патот Ресен-Охрид. Нјезиното течение продолжува низ селото Лева Река и се разводнува во Преспанската Котлина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 42. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Поврзано[уреди | уреди извор]