Ла Ринконада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ла Ринконада
Поглед на градот
Поглед на градот
Знаме на Ла Ринконада
Знаме
Амблем на Ла Ринконада
Амблем
Country Перу
РегионПуно
ПокраинаСан Антонио де Путина
ОкругАнанеа
Надм. вис.&100000000000051000000005.100 м
Население (2012)
 • Вкупно50.000

Ла Ринконада е град сместен на перуанските Анди лоциран во близина на рудник за злато.[1] Се наоѓа на надморска височина од 5,100 m, со што претставува највисоко постојано населено место во светот.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во градот е планинска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Altitude of Human Survivability, Maximum (Vertical Limit).
  2. West, John B. (6 јули 2004 г). Highest Permanent Human Habitation. „High Altitude Medicine & Biology“ том  3 (3): 401–407. doi:10.1089/15270290260512882. PMID 12631426. http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/15270290260512882. посет. 6 септември 2015 г.