Ла Мохонера

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ла Мајонера)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ла Мохонера
Знаме на Ла Мохонера
Знаме
Координати: 36°46′ СГШ 2°48′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 24 km2 (9,3 sq mi)
Надм. вис. 40 m (132 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 7.900
 • Густина 329,2/km2 (852,5/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Ла Мохонера е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Ла Мохонера помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

6,582

6,590 6,901 7,275 7,670 7,746 7,900

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) La Mojonera - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) La Mojonera - Diputación Provincial de Almería