Ла Коруња (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ла Коруња / А Коруња
La Coruña / A Coruña
покраина
Плажата Фора во ФистераПлоштадот Тапал во Ноја
Херкуловата кула во Ла Коруња
Еумската шумаПлоштадот на кујунџиите во Сантјаго де Компостела
Разни знаменитости во покраината
Грб на Ла Коруња / А Коруња
Местоположба на покраината во Шпанија
Местоположба на покраината во Шпанија
Земја Шпанија
Автономна заедницаГалиција (Шпанија) Галиција
CapitalЛа Коруња
Управа
 • ОрганСобрание на Ла Коруња
 • ПретседавачВалентин Гонсалес Формосо (СПГ)
Површина
 • Вкупна7,950 км2 (3,070 ми2)
Население (2018)[1]
 • Вкупно1.121.484
 • Густина140,000/км2 (370,000/ми2)
Пошт. бр.15---
ISO 3166ES-C
Парламент24 пратеници (од 75)
Конгрес9 пратеници (од 350)
Сенат4 сенатори (од 264)
Мреж. местоdicoruna.es

Ла Коруња (шпански: La Coruña) или офиц. А Коруња (галициски: A Coruña) — најсеверозападна покраина на Шпанија и една од четирите кои ја сочинуваат автономната заедница Галиција. Опкружена е од Атлантскиот Океан на запад и север, покраината Понтеведра на југ и покраината Луго на исток.

Историја[уреди | уреди извор]

Историјата на покраината започнува некаде на крајот од средниот век, за време на владеењето на католичките кралеви. Во тоа време покраината била значително помала од денес, а денешните граници ги добила дури со територијалното преуредување на Шпанија во 1833 г. кога сета покраина Бетансос и половината од Мондоњедо биле споени во една, со главен град Ла Коруња.

Оттогаш Ла Коруња е покраина со најголемо население и најголд брег во Галиција. Сè до втората половина на XX век, покраината била духовно и културно средиште на сиот регион. Универзитетот на Сантјаго де Компостела бил единствениот во северозападна Шпанија сè до смртта на Франциско Франко.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Од исклучително значење е катедралата „Сантјаго де Компостела“ како крајно одредиште на познатиот Пат за Сантјаго — важен историски пат за поклонение на Апостол Јаков уште од средновековието. Тука и денес доаѓаат голем број поклоници од најразлични делови од светот.

Паркови[уреди | уреди извор]

  • Национален парк Атлантски острови на Галиција[2] — единствениот национален парк во Галиција. Зафаќа делови од покраините Ла Коруња и Понтеведра.
  • Еумски шуми — се протега во окрузите Еуме и Ферол.
  • Природен парк Дини на Корубедо (Parque Natural das Dunas de Corrubedo e lagoas de Carregal e Vixán) — плажен парк на самиот крај на полуостровот Барбанса.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Воздушен сообраќај[уреди | уреди извор]

Железнички сообраќај[уреди | уреди извор]

  • Државна железничка мрежа на Шпанија (RENFE) — ги поврзува сите поважни градови: Ферол, Бетансос, Ла Коруња и Сантјаго де Компостела
  • Шпански теснолинејки (FEVE) — го поврзува Ферол со разни населени места во Ортегал. Оди и до Ирун во Баскија.
  • Шпанска големобрзинска железничка мрежа (AVE) — ги поврзува поважените градови на покраината со Лисабон и Мадрид.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Пристаништа[уреди | уреди извор]

Пристаништето во Ла Коруња

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018. Национален статистички институт.
  2. Национален парк Атлантски острови на Галиција Архивирано на 27 јануари 2007 г. (шпански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]