Прејди на содржината

Лајпциг (административен округ)

Координати: 51°20′N 12°50′E / 51.33° СГШ; 12.83° ИГД / 51.33; 12.83
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лајпциг
Direktionsbezirk Leipzig
Административен округ
Карта на Саксонија, означувајќи поранешниот административен округ Лајпциг
Карта на Саксонија, означувајќи поранешниот административен округ Лајпциг
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаСаксонија
Укинат1 март 2012
Админ. центарЛајпциг
Површина
 • Вкупна3.964 км2 (1,531 ми2)
Население (31 декември 2010)
 • Вкупно996.516
 • Густина250/км2 (650/ми2)
Мреж. местоwww.rpl.sachsen.de

Лајпциг (германски: Leipzig) — еден од трите поранешни административни окрузи на Саксонија, Германија, кој се наоѓал во северозападот на покраината. Се совпаѓал со планскиот регион Западна Саксонија. Бил распуштен на 1 март 2012 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Административниот округ Лајпциг настанал на 1 август 2008 и го наследил минатиот округ Лајпциг. Територијата на административниот округ била малку поголема и го вклучувала поранешниот округ Дебелн.

Поделба[уреди | уреди извор]

Окрузи

  1. Лајпциг
  2. Северна Саксонија

Слободни градови

  1. Лајпциг

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°20′N 12°50′E / 51.33° СГШ; 12.83° ИГД / 51.33; 12.83