Лајош Фир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лајош Фир (унгарски: Lajos Für, 21 декември 1930 – 22 октомври 2013) бил унгарски политичар и историчар, кој имал улога на министер за одбрана[1] помеѓу 1990 и 1994 година. Од 1994 до 1996 година тој исто така бил претседател на унгарскиот Демократски Форум (МДФ), владеачката конзервативна партија, предводена од премиерот Јозеф Антал до неговата смрт во 1993 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Фур е роден во Егихазасрадоч. Тој учествувал во Унгарската револуција од 1956 година.[2] Во подоцнежните години, тој бил активен во Магар Гардa, паравоена организација која имала врски со Јобик и бил опишан како нео-фашист.[3] Тој починал, на возраст од 82, во Будимпешта.[4]

Тој бил во брак со Фридерика Биро, со која имал две деца, Агнеш и Балаж. Агнеш беше сопругата на унгарскиот Фидес-политичар Tамас Германски.

Публикации[уреди | уреди извор]

 • На csákvári uradalom на tőkés gazdálkodás idején (1970)
 • Mennyi на sok sírkereszt? Magyarország embervesztesége на második világháborúban (1987)
 • Hol vannak на katonák? (1988)
 • Kisebbség és tudomány (1989)
 • Világjáró magyarok (1990)
 • Sors és történelem (1991)
 • Szabadon szeretnék sírni (1993)
 • Jobbágyföld – parasztföld (1994)
 • Маѓар sors на Kárpát-medencében (2001)
 • Аз én történelmem I. (2003)
 • На Varsói Szerződés végnapjai – маѓар szemmel (2003)
 • "Ne bántsd на magyart!". Bartók és Kodály történelemszemlélete; Kairosz, Бп., 2005 година
 • Bevérzett mámor, 1956; Kairosz, Бп., 2006 година
 • Világjáró magyarok; 2 ed.; Ligatura, Szentendre, 2009
 • Kárpát-medencei létünk на tét; Kairosz, Бп., 2010

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Für flies in inter-family fight on Hungary's right. politics.hu. Посетено на 28 January 2010.
 2. Lajos Für (унгарски). parlament.hu. Посетено на 28 January 2010.
 3. „Neo-Fascist Magyar Garda Is 'Hungary's Shame'. Посетено на 31 December 2016.
 4. Meghalt Für Лајош (унгарски)