Лајош Енглер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лајош Лала Енглер (20 јуни 1928 - 1 мај 2020) — поранешен југословенски и српски кошаркар и педагог, кој настапувал за кошаркарската репрезентација на Југославија.

Кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата ја започнал во Пролетер од Зрењанин, кој потоа се натпреварувал во Првата лига на Југославија. Во 1948 година се преселил во белградски Партизан каде играл до 1953 година. Следната година се вратил во Пролетер, каде ја завршил кариерата во 1963 година.

Со Пролетер го освоил југословенското првенство во сезоната 1956.[1] Енглер бил член на познатата „Пролетерска петорка“, во која биле Милутин Миња, Љубомир Катиќ, Душан Радојчиќ и Вилмос Лоци.[2][3]

Тој бил член на југословенската репрезентација на Светското првенство во кошарка одржано во 1950 година во Буенос Аирес, каде што во просек постигнувал по еден поен по натпревар во три натпревари.[4] На Европското првенство во кошарка 1953 година во Москва, Енглер имал просек од 6,5 поени во осум натпревари за југословенската репрезентација и 5,8 поени во пет натпревари на Светското првенство во 1954 година во Рио де Жанеиро.[5][6] За југословенската репрезентација, Енглер, исто така, учествувал на Европското првенство во кошарка во 1957 година, одржано во Софија, каде што просечно постигнувал 4,8 поени на девет натпревари.[7] За југословенската репрезентација одиграл вкупно 78 натпревари.[8]

По завршувањето на кошаркарската кариера бил професор по германски јазик во гимназијата Зрењанин.[8] Починал на 1 мај 2020 година во Зрењанин.[9]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

 • Шампион на Првата лига на Југославија: 1 (со Пролетер Зрењанин: 1956 г.) .
 • Плакета на Кошаркарскиот сојуз на Србија (2016) [10]
 • Награда за животно дело на Сојузот на спортови на град Зрењанин (2017)[11]

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • Во филмот „Ние ќе бидеме светски шампиони“ од 2015 година, Енглер го играл Лазар Јованов.[12]
 • Во документарниот филм Шампиони од 1956 година (2016) биле претставени достигнувањата на Енглер, но и достигнувањата на Зрењанин Пролетер, кога го освоиле Југословенското првенство во 1956 година.[13][14][15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Košarkaška prvenstva Jugoslavije (1945-91) – treći deo“. strategija.org. Посетено на 11. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. „DISKRETNI ŠARM ŠAMPIONA I VIRTUOZA POD OBRUČIMA“. sportinfo.rs. Посетено на 11. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „Košarkaško prisećanje: Proleter Zrenjanin 1956“. utakmica.rs. Архивирано од изворникот на 08. 08. 2020. Посетено на 12. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 4. „1950 Yugoslavia 5 - Lajos Engler“. fiba.basketball. Посетено на 12. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „1953 Yugoslavia 15 - Lajos Engler“. fiba.basketball. Посетено на 12. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. „1954 Yugoslavia 7 - Lajos Engler“. fiba.basketball. Посетено на 12. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „1957 Yugoslavia 7 - Lajos Engler“. fiba.basketball. Посетено на 12. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. 8,0 8,1 „Sportski spomenar, košarkaš Lajoš Engler“. rts.rs. Посетено на 12. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. „Lajoš Engler: Odlazak poslednjeg Mohikanca“. Koš magazine. 1. 5. 2020. Посетено на 1. 5. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 10. „Zrenjanin u znaku košarke“. kss.rs. Архивирано од изворникот на 15. 4. 2019. Посетено на 12. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 11. „Lajoš Engler – Dali smo sve od sebe, nadamo se da smo vam uzor“. ilovezrenjanin.com. Посетено на 12. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 12. „We Will Be the World Champions (2015) Full Cast & Crew“. imdb.com. Посетено на 12. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 13. „Šampioni iz pedeset i šeste“. kss.rs. Архивирано од изворникот на 15. 4. 2019. Посетено на 13. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 14. „Film Šampioni iz pedeset šeste prikazan u Ljubljani“. zrenjanin.org.rs. Архивирано од изворникот на 14. 01. 2019. Посетено на 13. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 15. „ŠAMPIONI IZ PEDESET I ŠESTE“. on YouTube. Посетено на 13. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)