Лајла Фрејвалдс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лајла Лигита Фрајвалдс (родена на 22 јуни 1942 година) е шведска социјалдемократска политичарка која била министерка за правда од 1988 до 1991 година и повторно од 1994 до 2000 година, како министер за надворешни работи од 2003 до 2006 година и како заменик премиер на Шведска накратко. 2004 година.

Фрејвалдс е родена во Рига, Латвија, за време на Втората светска војна, и побегнала во Шведска со своето семејство. Дипломирала со кандидат за право ( juris kandidat ) на Универзитетот во Упсала во 1970 година, по што служела во шведскиот судски систем до 1976 година. Од 1976 година па наваму, таа била на високи позиции во Шведската агенција за потрошувачи, пред да биде назначена за министер за правда во 1988 година. Со исклучок на годините од 1991 – 1994 година, кога нејзината партија била во опозиција, таа продолжила да ја извршува таа функција сè додека не поднела оставка во 2000 година поради контроверзност во која била критикувана, како приватно лице, дека се обидела да го претвори нејзиниот закуп во владение, заобиколувајќи го контроверзниот закон за владеење на станови за кој таа била одговорна за воведување и застапување во нејзината јавна улога како министер за правда. Од овој скандал, нејзините односи со печатот се затегнати.

По убиството на шведската министерка за надворешни работи Ана Линд на 11 септември 2003 година, од Фрајвалдс било побарано да ја наследи како министер за надворешни работи .

Настаните што довеле до оставка во 2006 година[уреди | уреди извор]

Лајла Фрајвалдс со американскиот државен секретар Колин Пауел во февруари 2004 година.

Лајла Фрајвалдс била жестоко критикувана во шведскиот печат за начинот на кој шведската влада се справила со земјотресот и цунамито во Индискиот Океан во 2004 година и цунамито во Азија, и признала дека нејзиното министерство „Требаше да реагира многу посилно уште во Боксинг Деј наместо да чека повеќе. информации“. Покрај тоа, таа била жестоко критикувана за тоа што отиишла на театар на 26 декември 2004 година, денот на катастрофата од цунамито, и затоа што изјавила дека не ги слушала вестите кога не работи.

На 21 март 2006 година, таа поднела оставка од нејзината функција како министер за надворешни работи, откако било потврдено дека ги лажела медиумите за нејзината вмешаност во затворањето на веб-локацијата што им припаѓале на шведските демократи, по карикатурите на Јиландс-Постен Мухамед. контроверзност . За време на контроверзноста, шведските демократи објавиле сличен цртан филм на нивните веб-страници, за набргу потоа да биде затворен од нивниот интернет-провајдер . Првично било откриено дека владата била во контакт со давателот на услуги и им предложила затворање, но Фрајвалдс изјавила за медиумите дека подредениот го сторил тоа без нејзино знаење.

Offentlighetsprincipen (Принципот на јавен пристап) - одредба за слобода на информации содржана во шведскиот устав - овозможил да се покаже дека тоа е неточно. Бидејќи сите документи во шведската држава во принцип се достапни за јавноста, на четири места биле пронајдени внатрешни документи кои јасно покажала дека таа била целосно информирана за настанот. Оваа информација затоа била објавена во „Риксдаг и департмент“, внатревладин весник. Потенцијалната вмешаност во затворањето на веб-локацијата многумина ја сметале за прекршување на делот од шведскиот устав кој се занимава со слободата на печатот.

Повеќето новинари сугерираат дека пресвртот дошол откако Горан Персон, премиерот на Шведска во ова време, јавно го критикувал државниот службеник кој му предложил на интернет-домаќинот да ја затворат веб-страницата, за подоцна да дознае дека постапил со одобрение. на Фрајвалдс. Се теоретизира, но не е потврдено дека премиерот приватно и предложил да поднесе оставка, што потоа и го направила.

Бо Рингхолм бил вршител на должноста министер за надворешни работи [1][2] до 27 март, кога Јан Елијасон беше назначен на функцијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Swedish foreign minister resigns over cartoons“. Reuters AlertNet. Архивирано од изворникот на 22 March 2006. Посетено на 2006-03-21.
  2. „FACTBOX-Five facts about Sweden's Laila Freivalds“. Reuters AlertNet. Архивирано од изворникот на 22 March 2006. Посетено на 2006-03-21.
Политички функции
Претходник
Thage G. Peterson
Minister for Justice
1988–1991
Наследник
Gun Hellsvik
Претходник
Gun Hellsvik
Minister for Justice
1994–2000
Наследник
Thomas Bodström
Претходник
Jan O. Karlsson
Acting
Minister for Foreign Affairs
2003–2006
Наследник
Bo Ringholm
Претходник
Jan O. Karlsson
Deputy Prime Minister of Sweden
Acting

2004