Лајански дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лајански јазик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лајански дијалект
ལ་ཡ་ཁ་, layakha
alt text for the image
Лајапска жена во Лаја Гевог.
Застапен воБутан
ПодрачјеЛаја Гевог, Гаса; северна Пунака; Лингзи Гевог, Тимпу
НародЛајапи
Говорници1,100  (2003)
Јазично семејство
Писмотибетско писмо
Јазични кодови
ISO 639-3lya

Лајанскиот (ѕонгка: ལ་ཡ་ཁ་, ལ་ཡག་ཁ་; Вајли: la-ya-kha, la-yag-kha)[1] дијалект на јазикот ѕонгка, националниот јазик на Бутан.[2] Луѓето кои зборуваат ѕонга ограничено може да го разберат овој дијалект.[3] Овој дијалект го зборуваат Лајапите во северозападните предели на Бутан. Овој народ е етнички поврзан со Тибеќаните и повеќето од нив живеат на надморска височина од над 3.850 метри. Бутанците овој народ го нарекуваат 'Бџопи'. Според податоците од 2003 година, овој дијалект го зборувале околу 1,100.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dorji, C. T. (1997). An Introduction to Bhutanese Languages. Vikas. стр. 25. Посетено на 2011-09-27.
  2. van Driem, George; Tshering, Karma (1998). Dzongkha. Languages of the Greater Himalayan Region. 1. Research CNWS, School of Asian, African, and Amerindian Studies. стр. 1. ISBN 90-5789-002-X. Посетено на 2011-09-27.
  3. „Tribe – Layap“. BBC online. 2006-05-01. Посетено на 2011-09-26.
  4. Lewis, M. Paul, уред. (2009). Layakha. Ethnologue: Languages of the World (изд. 16 (online).). Dallas, Texas: SIL International. Посетено на 2011-09-26.
  5. Wangdi, Kencho (2003-11-04). „Laya: Not Quite a Hidden Land“. Kuensel online. Архивирано од изворникот на 2003-12-07. Посетено на 2011-09-26.

Поврзано[уреди | уреди извор]