Лафает, Алабама

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 32°53′55″N 85°24′2″W / 32.89861° СГШ; 85.40056° ЗГД / 32.89861; -85.40056На функцијата {{#coordinates:}} ѝ се дадени неважечки аргументи

Локација на Лафает во округот Чејмберс, Алабама.

Лафает (англиски: La Fayette) е град во Алабама, САД, административен центар на округот Чејмберс. Населението во градот изнесува 3,234 жители (2000).

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1832 година е формиран новиот округ Чејмберс. Предложено е административното седиште да биде што е можно поблиску до центарот на округот. Во октомври 1833 година земјиштата за новиот град се продавале на различни тендери. Градот прво бил именуван како Чејмберсвил, но до регистрирањето на градот на 7 јануари 1835 година, името е променето на Лафает. [1]

Во градот се снимени сцени од филмот "Мисисипи во пламен". Лафает е родно место на светскиот шампион во бокс Џо Луис.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грег Шмит. LaFayette. "Енциклопедија на Алабама".