Лауто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизацијаЛауто било дел од облеката која ја носел Сапа Инка за време на неговото владеење со Империјата на Инките. Тоа се состоела од турбан со боите на Империјата. Традиционално тоа било исткаено од волна во различни бои. На предната страна имало лента од волна наречена маскипача. Исто така на предната страна стоел симболот корекенке.

Поврзано[уреди | уреди извор]