Лауреус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лауреус - меѓународна спортска награда што ја доделува Академијата Лауреус.

За наградата[уреди | уреди извор]

Наградата „Лауреус“ се доделува од 2000 година. Таа е една од најпрестижните спортски награди и често ја споредуваат со наградата „Оскар“. Добитниците на наградата ги бира жири-комисија составена од спортските легенди. Притоа, наградата се доделува во неколку категории: најдобар спортист, најдобра спортистка, најдобра екипа, „пробив на годината“, враќање на годината, најдобар спортист со инвалидитет, награда за придонес кон спортот итн. Инаку, наградата се доделува на почетокот на секоја година, а се однесува на претходната година.[1]

Добитници на наградата[уреди | уреди извор]

Наградата „Лауреус“ за најдобар спортист на светот ја добиле:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]