Прејди на содржината

Лаура Пински

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лаура Пински (родена на 30 август 1996 година во Диселдорф ) е германска пејачка.

Кариера[уреди | уреди извор]

Пински е родена во Диселдорф; на деветгодишна возраст и бил дијагностицирана рак на скелетот.[1] Во тоа време, исто така, го откри нејзиниот интерес за пеење.[2] Таа во моментов студира право.[3]

Во 2012 година Пински се пласирала петта во талент шоуто Das Supertalent со 8,30% во финалето.[4] Во 2016 година учествувала во германската национална финале за натпреварот за песна на Евровизија 2016 [5] Таа пропуштила место од првото место по освојувањето на четвртото место во првиот круг и освои 11,11% од Јавниот глас.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. . 
  2. NDR. „Laura Pinski: Teilnehmerin deutscher Vorentscheid 2016“. Посетено на 25 February 2016.
  3. NDR. „Siegel-Schützling Laura Pinski im Interview“. Посетено на 25 February 2016.
  4. 'Das Supertalent' 2012: Alle Voting-Ergebnisse im Überblick“. rtl.de. Посетено на 25 February 2016.
  5. „ESC-Kandidat Laura Pinski: "Ich bin wer ich bin und verstelle mich nicht". www.t-online.de. 24 February 2016. Посетено на 25 February 2016.
  6. William Lee Adams. „Germany: Full results show Jamie-Lee Kriewitz won "Unser Lied für Stockholm" easily“. Eurovision 2016 Predictions, Polls, Odds, Rankings - wiwibloggs. Посетено на 26 February 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]