Лаура Омлоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лаура Омлоп
Основни податоци
Родено имеЛаура Омлоп
Познат(а) и какоЛаура
ПотеклоБерлар, Белгија
Жанр(ови)Денс-поп, баблгам поп, европоп
Занимање/њапејач-текстописец
Инструмент(и)вокал, пијано, гитара
Години активност2009–сега

Лаура Омлоп (родена на 18 мај 1999) - белгиска поп-пејачка која ја претставувала својата земја на Детската Евровизија 2009 во Киев, Украина, завршувајќи на четвртото место.[1] Омлоп ја отпеала песната „Zo verliefd“, која содржела јодлување. Ова бил најдобриот резултат на Белгија на Детската Евровизија.[2]

Во јуни 2010 година, Омлоп го издала синглот „Stapelgek op jou“, заедно со албумот насловен „Verliefd“.  Видеото за „Stapelgek op Jou“ покажало дека Лора е леворака.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

  • „Zo Verliefd“ (2009)
  • „Stapelgek Op Jou“ (2010)

Албуми[уреди | уреди извор]

  • Verliefd (2010)
  • Wereld vol Kleuren (2011)
  • Klaar Voor! (2012)
  • Meer (2014)
  • Zo zonder jou (2015)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eén – Junior Eurosong – LAURA – Zo verliefd | Eén“. Een.be. 1 мај 1999. Архивирано од изворникот на 25 ноември 2009. Посетено на 29 ноември 2020.
  2. „Belgium“. junioreurovision.tv. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 22 јуни 2017. Посетено на 29 ноември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]