Лаура Конти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Официјален портрет на Лаура Конти

Лаура Конти (31 март 1921 – 25 мај 1993) била италијанска антифашистичка партизанка, докторка, екологистка, социјалистичка политичарка, феминистка и романописец, која се смета за една од авангардните фигури на Италијанскиот екологизам.[1][2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена во Удине, откако живеела во Трст и Верона, се преселила во Милано за да го посетува Медицинскиот факултет. Во јануари 1944 година се приклучила на Младинскиот фронт за национална независност и слобода на Еугенио Куриел . На 4 јули таа била уапсена, по краток период во Сан Виторе, таа била интернирана во транзитниот камп Болзано. За среќа успеала да избегне депортација во Германија.

Откако била слободна, таа добила диплома по медицина. Во Милано таа исто така ја зацврстела својата политичка определба: прво во редовите на Италијанската социјалистичка партија, а од 1951 година во Италијанската комунистичка партија . Таа била на позициите на провинциски советник од 1960 до 1970 година, а потоа, до 1980 година, на регионален советник на Ломбардија. Таа била секретарка на Casa della Cultura, го основаше и раководеше Здружението Грамши и учествувала во основањето на Lega per l'ambiente во која била претседател на Научниот комитет. Во 1987 година била избрана за пратеник во Домот на пратеници.

Екологија[уреди | уреди извор]

Екологијата на Лаура Конти имала компонента на силна хуманост која беше вкоренета во нејзиното искуство во Отпорот. Овие корени биле споделени со друга фигура на просветениот Милан, Ерколе Ферарио. Конти сакала да повторува: „Јас не сум научник, туку научник за еколошки проблеми. Иако студијата ја сметам за фасцинантна, мислам дека е исто така важно да се дејствува и да се работи. Поради оваа причина, решив да се занимавам со политика: не е доволно да учиме, мора и да се вклучиме“.

На 10 јули 1976 година се случила катастрофата во Севесо . Од Icmesa, фабрика северно од Милано, излегол токсичен облак кој содржел многу килограми диоксин, супстанца што тогаш речиси непозната, која паѓа врз градот. Конти тогаш била регионален советник и не ја штедела својата помош и утеха за жителите на Севесо.

Со публикациите Visto da Seveso и Una lepre con la faccia di bambina, популарноста на Лаура Конти ги надмина националните граници. На 24 јуни 1982 година, Брисел ја одобрил директивата за ризиците од несреќи поврзани со одредени индустриски активности кои се нарекувале „Директива Севесо“.

Во 1986 година Лаура ја добила наградата „Минерва“ за нејзиниот научен и културен пат.

Избрани списи[уреди | уреди извор]

 • Cecilia e le streghe - Einaudi, Торино, 1963 година
 • La condizione sperimentale - Мондадори, Милано, 1965 година
 • Sesso ed educazione - Editori Riuniti, Рома, 1971 година
 • Le frontiere della vita - Arnoldo Mondadori Editore, Милано, 1972 година
 • Il dominio sulla materia - Arnoldo Mondadori Editore, Милано, 1973 година
 • Che cos'è l'ecologia. Капитале, лаворо и амбиент. - Ед. Мацота, Милано, 1977 година
 • Висто да Севесо - Фелтринели, Милано, 1977 година
 • Una lepre con la faccia di bambina - Editori Riuniti, Roma, 1978
 • Il tormento e lo scudo - Мацота, Милано, 1981 година
 • Imparare la salute - Заникели, Милано, 1983 година
 • Questo pianeta - Editori Riuniti, Рома, 1983 година
 • Terra a rendere - Ediesse, Roma, 1986 година
 • Ambiente terra - Mondadori, Милано, 1988 година
 • Discorso sulla caccia - Editori Riuniti, Рома, 1992 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Gaard, Greta (2013). International Perspectives in Feminist Ecocriticism. Routledge. стр. 38–41.
 2. Armiero, Marco (2010). Nature and History in Modern Italy. Ohio University Press. стр. 204–205.