Латинска Швајцарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латинска Швајцарија – сооднос на мнозинското население согласно статистичко испитување спроведено во 2010 година. Управната поделба на картата е согласно 1 јули 2011 година.
  француски
(22,8% од населението; 23,4% од Швајцарците)
  италијански
(8,4% од населениет; 6,1% од Швајцарците)
  реторомански
(0,6% од населениет; 0,7% од Швајцарците)

Латинска Швајцарија (германски: Lateinische Schweiz) — збирен поим којшто се употребува во Германска Швајцарија за јазичните региони: Француска Швајцарија, Италијанска Швајцарија и Ретороманска Швајцарија.

Распространетост на државните јазици на Швајцарија (2000)


Поврзано[уреди | уреди извор]