Латвиска фудбалска федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого
Основана 1921
Примена во ФИФА 1992
Примена во 1992
Претседател
Каспарс Горкшс


Латвијската фудбалска федерација (латвиски: Latvijas Futbola federācija (LFF), ЛФФ) е највисока фудбалска организација во Латвија, која раководи со развојот на фудбалскиоте спорт, организирање на натпревари во земји и е одговорна за Фудбалска репрезентација на ЛатвијаФудбалската репрезентација на Латвија.

Фудбалот во Латвија почнал да се игра уште во 1910 година, кога биле и основани првите клубови.

Најуспешен клуб во периодот 1910 - 1916 бил ФК Британија. Фудбалската федерација е основана во 1921 година.

Член на Светската фудбалска федерација ФИФА станла во 1922, а на Европската фудбалска унија УЕФА станала член во 1992 година, по распадот на СССР.

Претседател на сојузот е Гунтис Индриксонс.

Првото национално првенство било одиграно во 1922, и повторно од 1992. Прв првак бил клубот Кајзервуд од Рига. Најуспешен клуб во првенството и Купот на Летонија од 1991 година е Сконто од Рига, кој освоил 13 од 16 досегашни првенства, сите тринаесет по ред (1992-2004) што е светски рекорд.

Фудбалската федерација ги организира:

  • Првата и Втората лига на Латвија
  • Купот на Латвија

Фудбалските клубови од Латвија учествуват во сите европски клубски натпреварувања.

На репрезентативно ниво Федерацијата ја води репрезентацијата на Латвија. Учествува во сите квалификации за Светското и Европското првенство. Во 2004 година, репрезентацијата на Латвија се пласирала во завршницата на Европското првенство.

Првиот меѓународен натпревар на репрезентацијата на Латвија бил одигран во Рига на 24 септeмври 1922 година, против репрезентацијата на Естонија која завршила со резултат нерешено 1:1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: НФ-БордВИВА светски куп
World Map FIFA.svg
Европски национални фудбалски асоцијации (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка Република | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија